środa, 2 października 2013

Jak ważne jest dla naszego organizmu żelazo?


„Żelazne” zdrowie

tabelka.jpg
Dlaczego często ulegamy mylnemu wrażeniu, że jakaś witamina lub składnik mineralny pełni w organizmie tylko jedną, wybraną funkcję. Witamina D przez długi czas łączona była jedynie z rozwojem układu kostnego, a żelazo było uważane za składnik potrzebny jedynie do produkcji krwi. W rzeczywistości  nasz organizm to skomplikowany system, który potrzebuje wielu składników odżywczych do zachodzących w nim procesów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jednemu z niezbędnych nam mikroelementów, jakim jest żelazo!
Jak już wspomniano pomaga on w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, ale nie tylko. Bierze udział w transporcie tlenu w organizmie oraz wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Dba również o metabolizm energetyczny i pomaga w utrzymaniu właściwych funkcji poznawczych. To także składnik mineralny zmniejszający uczucie zmęczenia i znużenia oraz odgrywający istotną rolę w procesie podziału komórek. Jest więc niezwykle ważny, a jak pokazuje Światowa Organizacja Zdrowia na jego niedobór zaledwie w USA i krajach Europejskich cierpi już blisko 2 miliardy ludzi.
Bardziej narażone na niedobory żelaza są kobiety w wieku rozrodczym, z powodu regularnej utraty krwi podczas menstruacji.
Badania wykazują również, że około 30-40% ciężarnych ma niedobory żelaza, co gorsza wiele z nich zachodzi w ciążę ze zbyt niskim jego poziomem w organizmie.
Jego niedobór może wystąpić także u niemowląt karmionych piersią, jeśli matka nie dostarcza odpowiedniej ilości żelaza wraz z dietą.
Porównując z kolei wyniki badań dzieci, u których poziom żelaza był prawidłowy z dziećmi, u których wykazano niedobór, stwierdzono że dzieci z niedoborem żelaza gorzej radziły sobie z wystąpieniami publicznymi, a także słabiej wypadały w testach sprawnościowych i umysłowych, a nawet posiadały niższy iloraz inteligencji oraz problemy z zachowaniem, które utrzymywały się mimo zniwelowania niedoborów.
umysl.jpg

Powyższe fakty rzucają nowe światło na problem niedoborów żelaza. Niedostateczna ilość żelaza w diecie wpływa nie tylko chwilowo na kondycję organizmu, ale może mieć wpływ na przyszłe zdrowie. Warto więc zwracać dużą uwagę na dostarczanie odpowiedniej jego ilości każdego dnia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz